דוכסות ואן-הסה הייתה אחת מחמשת הדוכסויות שהרכיבו את ממלכת אורוק עד לפירוקה. הדוכסות שוכנת בחלק המערבי של היבשת הצפונית, ומתחרה עם נורמנד על תואר הדוכסות בעלת קו החוף הארוך ביותר ביבשת.

מצדה המזרחי, גובלת ואן-הסה בדוכסות אליזאן, נורמנד וטאנדרול. דוכסות ואן-הסה ידועה בחקלאות שלה, ומספקת חלק נכבד מן התבואה בה משתמשות שאר ממלכות האדם.

התרבות הואן הסית

ואן הסה שואבת השראה מהעמים הגרמאנים וההיסטוריה שלהם, דוגמאת האימפריה הרומית הקדושה וארצות השפלה במאה ה17 ועוד. הדוכסות מחולקת להרבה תתי יחידות, אבל באופן כללי האופי שלה הוא פאודלי, תחרותי ודי מתנשא. מבחינת עולם המשחק ואן הסה היא הדוכסות הפורייה ביותר, והמזון שהיא מייצאת מאכיל את ממלכות האדם והשייף.

הדוכסות מחולקת במידה מסויימת בין הצפון ההסי והדרום הואני. הדרום הואני כולל את רוב השדות הפוריים וקרוב יותר לדוכסות נורמנד ואליזן. בעקבות יחסי הסחר הנרחבים התרבות הואנית יותר קרובה לתרבויות של שאר יבשת אורוק, הם מאמצים יותר את הרעיונות של שוויון מגדרי ולפעמים גם את הדתות של שאר היבשת, בעיקר את דת הטיטאן ולפעמים את דת אלזנה.

הצפון ההסי הקר כולל את הגבול עם האלפים האפלים, היערות והמכרות של ואן הסה. ההסים נוטים להיות יותר קרים ונוקשים ורוב הצבא של ואן הסה מרוכז בצפון, במיוחד בהאגן, כמו כן הם נוטים להיות יותר קנאים לדת השבעה ולפעמים להחזיק דעות לא פופולריות כמו עליונות הגברים, רצון להחזיר את מוסד העבדות ולבטל את חופש הדת.

באופן כללי הואן הסים מאמינים בתחרות ובמריטוקרטיה ברמה מסוימת. בעוד שפשוטי העם לא חולקים שוויון זכויות עם האצילים, האצילים ינסו לאסוף אצלם את הכלכלנים, יועצים ואמנים המוצלחים ביותר, פשוטי עם או אצילים, כך שגם פשוטי עם יכולים להגיע למעמד גבוה יחסית.

דת השבעה היא דת פוליתאיסטית. בקצרה מצופה מאדם להשקיע במה שהוא עושה ולא לפגוע בזולתו. האלים הם : אירנית – אלת החקלאות וראש האלים, ראדליב – אל הצדק החיים והמוות, גלולי – אל המזל והסחר, קריג – אל המלחמה, ויסת – אלת החוכמה, וונש – אלת האהבה, ואט – אל המנודים והחלשים.

היסטוריה קרובה

לפני 65 שנה עלתה לשלטון אנה ואן הסה. עליית אישה לשלטון היה תקדים בדוכסות ובממלכת אורוק בכלל. עם עלייתה לשלטון היא ביטלה את מוסד העבדות, הסדירה את זכויות הנשים כשוות לזכויות הגברים והנהיגה חופש דת בדוכסות. לאחר מלחמת אזרחים קצרה שנגמרה לאחר שכהן וואלרון (הכהן הראשי של השבעה) הורה לכוחות המורדים להניח את נשקם.

באופן כללי מאוד, הרוזנויות הואניות הן יותר מתקדמות, ותומכות יותר בשינויים, בעוד שהרוזנויות ההסיות רוצות יותר לחזור לעבר הישן והטוב. רוזנויות אגנברג ובוליין למשל רוצות להחזיר את מוסד העבדות, ורוזנות שטרנבורג שמחה עד אין קץ על חופש הדת, שמאפשר להם לסגוד לטיטאן בבטחה ובגלוי.

בנה האמצעי של אנה, מילואת', ירש אותה. הוא שלט במשך שלוש עשרה שנים ואז נרצח, אותו ירשה ביתו האמצעית, לואלה, בהיותה בת 16. כעבור שנתיים, בחג השוויון (משחק ליברה 1) לואלה הורעלה בחתונתה. כהנת של ראדליב החייתה אותה, אך במקום לואלה קמה לגופה לורליי, פיראטית סוחרת מכובדת על בסיס ימי מהאגדות הואן הסיות.

בשל אי כשירותה למלא את תפקיד הדוכסית, אחותה הצעירה של לואלה, קסנדרה, ירשה את הכתר הואן הסי. בשל גילה הצעיר, ריצ'ארד פון-האגן הוכרז כעוצר. שינויים אלו גרמו לאי שקט מסוים בשנה העוקבת, שנרגע כמה חודשים אחרי שקסנדרה חזרה לדוכסות.

לפני שנתיים וחצי, הברית המשולשת, ואן הסה, אדאמן וטאנדרול, הכריזה מלחמה על אליזן רוויית המלחמות הפנימיות. הפולשים הזרים גרמו לאיחוד של אליזן נגד הפולשים, וגרמו למלחמה שנראתה כפשוטה להפוך לקשה ועקובה מדם. קסנדרה וואנס אדאמן, הדוכס האדאמני, נישאו והמלחמה נמשכה.

בחג השוויון שלפניי שנתיים אוחו נשמותיהן של לואלה ולורליי, מה שגרם לערעור שלטונה של קסנדרה. בחילופי השלטון, שני אצילים ואן הסים ממוצא ליבוני (ויקטור וולפן אשר היה לבית פון-בורגון, ואלכסנדר וולפן שטרנבורג) ניסו להקים מרד בשביל לסיים את המלחמה באליזן, אך נכשלו ונענשו. בפרט ראוי לציין שויקטור וולפן ויתר על אדמותיו ותאריו הואן הסים, ובשנה שלאחר מיכן מונה לעוצר בית וולפן הלייבוני וראש חצר האצילים.

קסנדרה החליטה להעביר את הכתר לדודתה מצד אביה, הנרייטה, שנישאה לריצ'ארד פון-האגן. המלחמה באליזן נגמרה כאשר מחצית אליזן הצפונית חולקה בין הברית המשולשת, המחצית הדרומית סופחה לנורמנד, אשר הייתה בעלת הברית של אליזן, 10000 חיילים ואן הסים נהרגו ושדות ואן הסים נשרפו בפעולות תגמול.

ואן הסה שלחה בחג השוויון האחרון משלחת מכובדת והדוכסות חוזרה בידי ממלכות אחרות לעסקים השונים. הדוכסית לשעבר קסנדרה ואן הסה נרצחה על ידי פושע אליזני נאלח ומותה היה כואב מאוד.

בפגישת הדיאט האחרונה, הדיאט הצביע על פרישה מקונפדרציית אורוק.

חברה

עיר הבירה של הדוכסות היא שווסטרן (Schwestern), והיא ממוקמת באזורי השפלה של ואן-הסה, במערב הדוכסות; שם ארמון הדוכס, וזו העיר הגדולה ביותר בדוכסות. זוהי עיר משגשגת וירוקה, מוקפת שטחי חקלאות גדולים ואיזורי הסחר המרכזיים ממוקמים בה. יש בה הרבה מים והרבה תנועה, והיא תמיד מסודרת למופת – גם מבחינת סידור צמחייה וגם מבחינת הסדר והניקיון של הרחובות.

מלבד שווסטרן, ניתן למצוא בואן-הסה שש ערים נוספות, כל אחת מהן מרכז עירוני משגשג המושך אליו סוחרים ובעלי מלאכה: ווייזן (Weizen), גטרייד (Getreide), ברוט זוהאוסה (Brot Zuhause), מאיס (Mais), גוטר בודן (Guter Boden), ונרבודן (Nährboden). בערים שולטים בתי אצולה ששמם זהה לשם הערים.

בדוכסות שלטה לואלה ואן-הסה, הראשונה לשמה. ב-436 עלתה לשלטון הדוכסית הראשונה בהיסטוריה של ואן-הסה, אנה ואן-הסה. זו ביטלה את העבדות ברחבי הדוכסות, והרחיבה את שלטון החוק.

כלכלה

מקור הכלכלה העיקרי של דוכסות וואן הסה הוא תבואת חיטה ושאר גידולים חקלאים. הדוכסות חולשת על אדמות פוריות בדרום מערב ממלכות האדם. דוכסות זו, בניגוד לדוכסויות אחרות בממלכת אורוק, מסוגלת לתמוך בעצמה גם בחורפים הקשים ביותר. מחסני התבואה שלה הם עורק חיים ראשי לא רק עבורם אלה עבור רבים אחרים, אשר תלויים בהם.

היסטוריה

הדוכסות הוקמה בתקופת “המשבר הראשון” לפני סיפוח טאנדרול לממלכות האדם, לאחר איחוד נישואין בין הדוכסויות וואן (על שמו של וואן החכם, בן הנארד הראשון וסרין מן המזרח) והסה (על שמו של הסה הזהיר, בן הנארד הראשון וסרין של המזרח).

הדוכסות אומנם לא מחזיקה בצבא חזק כמו של דוכסויות אחרות בממלכות האדם, אולם אין מערערים על העוצמה הכלכלית שלה.

דת

שאלו את כהן ואלרון אלברכט פון גוטריך, על רגל אחת, מה היא דת השבעה?

הוא ענה : "חיה במלואך, תן את כל כולך. כל דבר שתעשה – תעשה עד הסוף, אבל אל תדרוך על מי שסביבך. אם עשית את כל זה אתה תמצא את מקומך, והשבעה יחייכו אלייך."

שאלו את כהנת אירנית היימריכה אשת אפי, על רגל אחת, מה רצונה של אירנית?

היא ענתה : "זרע את האדמה וקצור את יבולה, זעת אפך ודמך ישקו אותה. תאהב את הלחם, את האדמה ואת האנשים שיאכלו את הלחם איתך. ואז השבעה יחייכו אליך."

שאלו את כהן ראדליב וולפגנג פון גוטריך, על רגל אחת, מה רצונו של ראדליב?

הוא ענה : "תרוויח את לחמך וכבודך ורכושך וחייך. כבד את לחמם, כבודם, רכושם וחייהם של אחרים. עשה כל זאת וראדליב ישפוט אותך לטובה. ואז השבעה יחייכו אליך."

שאלו את כהנת גלולי ארמנדרוד אשת שווסטרן, על רגל אחת, מה רצונו של גלולי?

היא ענתה : "חיה לפי מצוות שאר האלים, עבוד קשה, חיה בכבוד ותזכור אותי רק בתפילות ובמקדש. אם לא תסתמך עליי, אטה לך חסד. ואז השבעה יחייכו אליך."

שאלו את כהן קריג וילהלם פון האגן, על רגל אחת, מה רצונו של קריג?

הוא ענה : "דע את ההבדל בין אומץ לטיפשות, בין מלחמה לטבח, בין ערמומיות לשפלות ובין כוח לבריונות. בחר תמיד בדרך הראשונה ותמצא תהילה. ואז השבעה יחייכו אליך."

שאלו את כהנת וונש סיגלינד אשת טאפלהיים, על רגל אחת, מה רצונה של וונש?

היא ענתה : "אהוב בכל ליבך, חבק לחזך את אהוביך ושמור עליהם. בנה משפחה בלב שלם ובתבונה ובבוא הימים תזכה בנחת וחום. ואז השבעה יחייכו אליך."

שאלו את כהנת ויסת גוטהילדה אשת ברננסלפלד, על רגל אחת, מה רצונה של ויסת?

היא ענתה : "הבט בעולם ובחן כל דבר, חקור והפוך כל סלע ואבן. קרא וכתוב ולמד ואז, משתקבל הערכה, תדע את שלמדת ותזכה בכבוד. ואז השבעה יחייכו אליך.

שאלו כהן וואט, על רגל אחת, מה רצונו של וואט?

הוא ענה : "אל תפגע בחלש ממך, אל תמנע אוכל מהרעב ואל תמנע מחסה מהנואש. אל תהיה חלש או רעב או נואש, ואם אתה כן, עשה הכל בשביל לא להיות, ושכח כל דבר אחר. אולי אז וואט לא יברך אותך."

סמלים מוכרים ודגל

צבעי דגלם הם כסף וארגמן, וסמלם הוא מאזנים מוקפות שיבולים.

מה כולם יודעים על וואן-הסה

  • הדוכסות המערבית נחשבת גם לעשירה ביותר והפוריה ביותר מבחינת יצור מזון.
  • למרות הגבול הצפוני עם אזורי האלפים האפלים, ההרים מספקים מחסה לדוכסות זו ובניגוד לדוכסות טאנדרול כמות הפשיטות, הקפן וגודלן נמוך ביותר.
  • עם זאת, האיזור ההררי בצפון הדוכסות הינו פרוע ונידח יותר, עם נטייה לכפרים מרוחקים וכתות משונות.
  • בדוכסות זו הוחזר לאחרונה המנהג העתיק  מתקופת המלכה סרין הראשונה, שמקנה לנשים זכות שלטון שווה לזו של הגברים ובדוכסות זו אישה יכולה להגיע למעמד הגבוה ביותר.
  • עושרה, כבודה וכוחה של וואן הסה קנו לה חברים רבים ברחבי העולם אך גם אוייבים – פייטנים ומשוררים נודדים אוהבים להציג את התככים והמזימות שלטענתם מתרחשים בבית זה, סיפורים על בגידות ומאבקים בין בני משפחה, רציחות, הרעלות וכו הם חלק מרכזי בסיפורים על וואן הסה והם אלו שהקנו לה את כינוי הגנאי דוכסות התככים.
  • וואן הסה מנוהלת כיום על ידי העוצר, המשליט סדר בחבורת אצילים סוררת.
סגירת תפריט