טאנדרול הינה הדוכסות הצפונית ביותר אשר היתה משוייכת בעבר לממלכת אורוק.

הדוכסות גובלת בדוכסויות אדמאן,ואן הסה ואליזאן. פרט לדוכסויות, גובלת הדוכסות בטריטורית האלפים האפלים.

לסקרנים אשר רוצים להכניס ידע על טאנדרול כפי שהוא מועבר בידי סוחרים שחיו בין הטאנדרולים, מוזמנים לקרוא את יומנו של שלורג ששהה בעשור האחרון כמעט מחצית מזמנו בשטח הדוכסות.

מה כולם יודעים על טאנדרול

  • דגלם הוא לבן וארגמן- כצבעי הדם על שלג טרי. סמלם הוא עורב.
  • דוכסות צפונית שסובלת תכופות מפלישות של אלפים, תאוות הדם והעור הכהה שלהם העניקו להם את הכינוי “אלפים אפלים”.
  • דוכסות זו היא היחידה שלא סופחה לאורוק על ידי כיבוש צבאי של שבטי האזור והטמעת האוכלוסיה אלה הצטרפה בקשרי נישואים לממלכה אחרי שנים של התנגדות עממית לכיבוש ומלחמות אזרחים קשות.
  • אנשי טאנדרול נחשבים לקשוחים, לוחמים טובים ובעלי מזג קצר לשטויות.
  • כיוון שהם מעולם לא “נכבשו” רישמית, הם קיבלו את הזכות לשמר את מנהגי השבטים שלהם ולכן חברתית הם יוצאי דופן בקרב הממלכה האורוקית מבחינת דת וחברה.
  • הכינוי הדוכסות הסוררת ניתן להם כיוון שדוכסות זו נחשבת לקשת עורף ומנסה להישאר עצמאית ככל הניתן.

תרבות וגיאוגרפיה

דוכסות טאנדרול חולשת על שטחים בצפון הרחוק של ממלכת אורוק לשעבר, באזורים בהם קשה לגדל ייבול וקשה לבנות- צמחו אנשים קשי עורף.

הדוכסות היא חומת המגן של ממלכות האדם כנגד ברברים מצפון המוכרים בתור אלפים צפוניים (או אלפים אפלים- על שום צבע עורם) ולכן מניבה לוחמים חזקים ופראיים. מסדרי לוחמים שיראו לדרומיים משונים, כגון הברזרקים, או עלמות המגן.

טאנדור הוא הכפר הגדול ביותר בטאנדרול. מרכז הרוח והתרבות הטאנדרולי, אליו כולם מגיעים כדי ללמוד מקצועות רבים ולחזור לשבט עם ידע חדש. מקדשי האלים הגדולים ביותר נמצאים בכפר זה.

מצודת הסלע היא מרכז מסחר פנימי בהר הגדול. המצודה הוקמה בתקופת איחוד השבטים לכדי דוכסות ומטרתה להוות ‘מאזנת’ בין השבטים בטאנדרול. בה נעשית חלוקה כללית של עודפי סחורות ומזון.

היסטוריה

אוכלוסיית טאנדרול תמיד היתה אוכלוסיה מנותקת, שנמנעה ממגע עם אוכלוסיות זרות, אנושיות או לא אנושיות. לפני הצטרפות טאנדרול לממלכה, האומה היתה מחולקית לעשרות שבטים שונים אשר נלחמו אחד בשני על המשאבים המועטים באיזור המחיה שלהם.

התאחדות השבטים לאומה

הדמות המאחדת של שבטי טאנדרול הינה פרייגארד, לוחמת טאנדרולית אשר כבר בחייה הגיע למעמד אגדי.

לפי המסורת שהשתמרה בע”פ, נהגה פרייגרד להביס בקרב את ראשי השבטים אך לא להרוג אותם, ולדרוש מן השבט להתאחד כדי לעמוד מול האלפים האפלים.
לאחר הבסת כל ראשי השבטים הטאנדרוליים, איחדה את השבטים תחתיה ודאגה לפיתוח של מסחר ושיתוף פעולה צבאי.

פשיטת האלפים האפלים הראשונה והצטרפות לממלכת אורוק

עשור לאחר איחוד השבטים, החלו התקפות האלפים האפלים על הדוכסות.

הדוכסות הצטרפה לממלכות האדם אחרונה, בתקופתו של המלך יוראן הראשון בעקבות תקופה קשה של פשיטות מצפון שהחלישו את השבטים.
הדוכסות לא יכלה להילחם מצפון ומדרום גם יחד במהלך פוליטי מבריק, פרייגארד הפכה את האויבים מדרום לבעלי ברית מול האוייבים מצפון בכך שבחרה להצטרף כדוכסות בעלת עוצמה לממלכת אורוק.
הייתה זו אחותו של יוראן, הלנה, שהשלימה את האיחוד בנישואיה לראש אחד השבטים הגדולים ויחד הם הדפו את האלפים האפלים צפונה אל הגבול המוכר כיום.

מלחמת אזרחים ועיגון אוטונומית טאנדרול

כעשור לאחר צירוף הצפון החלה מלחמת אזרחים עקובה מדם שנמשכה כשש שנים, בעקבות נסיונות הדרום להכפיף את הצפון לאורח חייהם, אליהם, ומנהגיהם. היה זה הנסיך טאנדרול שסיים את המאבק לאחר שלחם בצפון כמצביא ונחשף לאורחות חייהם ואפילו אימץ אותו אליהם. לאחר נישואיו לבת היארל נחתמו אמנת טאנדרול אשר הבטיחה לדוכסות אוטונומיה דתית [ראו: טאנדרול – דת] ותרבותית. למלך נוסף התואר “נותר הצפון” על מנת להזכיר לו את מחויבויותו לצפון.

הדוכסות כיום

כיום נמשלת הדוכסות על ידי היארל סיגורד ברינסן, משבט דם הדרקון שנחלותיו בצפון מערב וגבולותיו עם וואן הסה. בסך הכל משוערים כעשרים צ’יפטיינים במועצה ההגדולה של היארל, אבל מעטים זוכים לראות כינוס שכזה.

שבט זאבי השלג: השבט הצפוני ביותר בדוכסות, שבט גדול ורווי לוחמים ולוחמות טאנדרוליים.

שבט הדוב: השבט המזרחי ביותר בטאנדרול, עתיק ומלא במסורת, מהווה אחד מהשבטים הגדולים ששומרים על הגבול. יש האומרים שמיטב המתכונים למאכלים והמשקאות הטאנדרוליים מקורם בשבט זה.

שבט קרני הצפון: שבט בדרום טאנדרול שמתקיים בעיקר ממסחר. לא נחמדים במיוחד. עוסקים המון בחומר ופחות ברוח. מהווים גורם משמעותי בקשרי המסחר הטאנדרוליים לשאר העולם.

שבט העורב השקט: שבט שבעבר נקרא העורב הצווח ובעקבות ברית שכרת עם הת’ול דואל (ברית התאל מאת) טוהר ונשארו בו לא רבים, ובעיקר חברים הנאמנים לטאנדרול. שבט מסתורי ומרתק.

שבט דם הדרקון: השבט ממנו היארל מגיע, שוכן בצפון מערב טאנדרול, ליד הגבול עם ואן הסה. שבט טאנדרולי מסורתי.

שבט האייל הקורא: שבט טאנדרולי נאמן ומלא בגאווה. עתיק ומסור. בעל סיפור מחריד ומרתק כאחד.

שבט החזיר הזקן: שבט המאתגר את המושג ‘בזוי’. חיים בקרבת ביצה באזור היער המערבי, רבים מהם מהלכים עם ראשי חזיר על ראשם. טאנדרולים כבדים ביותר. מחוברים מאד לטבע ולאדמה.

שבט הנץ השחור: בתוך האזור המכונה ‘לפיד הדרום’ מצפון לטאנדור- ישב שבט “הנץ השחור”, שבט פרקטי, נאמן וקשוח אשר הופקד בידיו לסייר בשטח ולהודיע על פלישות מהצפון, וכאשר רוב שטח ההפקר נפל לידי האוייב תפקידם היה לסייר בקווי הגבול וגדות האוייב בכדי לאסוף מידע. לפיד הדרום היה האחרון ליפול אחרי קרבות רבים, חורפים קשים, ומצורים ארוכים, והשבט הוכרח לסגת .

סגירת תפריט